samolot

Jak tanio dolecieć samolotem na wyprawę rowerową?

Podróżowanie na rowerze bardzo często zaczyna się i kończy w domu. Wyprawy rowerowe, tak krajowe, jak i zagraniczne, można w ten sposób zorganizować. Jednak to wymaga czasu. Co jak go nie mamy, a chcemy na dwóch kółkach przemierzyć np. Norwegię? Warto polecieć samolotem! Jak zrobić to tanio? Podpowiadamy!

Gdzie szukać tanich lotów?

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że dzisiaj można lecieć samolotem nie płacąc za to zbyt wiele pieniędzy. Da się znaleźć loty w okazyjnych cenach. Jak? Wiele osób tanie loty szuka w internecie (eSKY). Dzięki wyszukiwarce lotów można nie tylko znaleźć odpowiednie połączenie, ale i sprawdzić, kiedy bilety lotnicze są najtańsze. Warto jednak trzymać się kilku zasad.

Jak szukać tanich biletów lotniczych?

Przede wszystkim dobrze jest nie mieć sztywnych ram wyjazdu. Czasami lepiej przesunąć go o jeden dzień, by móc zapłacić nawet o połowę mniej. Wyszukując, nie ma więc co podawać konkretnych dat. Lepiej jest wybrać cały miesiąc.

Kolejną wskazówką jest kwestia lotniska. Jeśli można wylecieć z bardziej oddalonego od miejsca zamieszkania – może być taniej. To samo tyczy się lotniska docelowego. Czasami taniej wychodzi przelot do mniej popularnych, a przecież nie zawsze zachodzi konieczność, by wyprawa rowerowa zaczynała się w stolicy.

Jeśli chce się kupić tanio bilety, warto również szukać lotów z przesiadkami, nie bezpośrednich, chociaż z rowerem przesiadki mogą okazać się dość kłopotliwe. Warto jednak przemyśleć takie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli destynacja jest odległa. Często loty bezpośrednie są bardzo drogie. Lepiej lecieć z przesiadkami.

Na co jeszcze uważać? Z pewnością podczas wyszukiwania znaczenie ma to, kiedy sprawdza się dostępne bilety. Jeśli szuka się lotów wieczorami lub w weekend – jest pewne, że ceny będą znacznie wyższe niż jeśli zrobi się to na przykład rano w środę. Wiadomo bowiem, że w wolnym czasie większość z nas szuka tego typu rzeczy, a więc nie ma potrzeby kuszenia niskimi cenami.

A czy kupować bilety z dużym wyprzedzeniem, czy lepiej last minute? Są różne podejścia. Czasami faktycznie da się kupić bilet na ostatni moment w okazyjnej cenie. Częściej jednak tyczy się to lotu czarterowego. Regularne linie raczej nie obniżają cen. Wiedzą, że dany bilet i tak się pewnie sprzeda. Zdecydowanie lepiej jest po prostu zobaczyć, jak się ceny kształtują w danym okresie i wybrać opcję najkorzystniejszą cenowo.

Jak tanio dolecieć samolotem na wyprawę rowerową?

Jeśli wybierasz się na wyprawę rowerową za granicę i będziesz na miejscu wypożyczać rower – nie ma problemu. Spakuj to, co potrzebujesz. Zapewne okaże się, że sam bagaż podręczny wystarczy, bo przecież nie potrzebujesz zbyt wiele, a nawet na rowerze im masz mniej, tym lepiej. Możesz ewentualnie rozpatrzeć dokupienie bagażu rejestrowanego. Zdarza się, że masz go nawet w cenie. A co, gdy chcesz lecieć z własnym rowerem?

Można jako bagaż wziąć ze sobą do samolotu rower. Jednak warto wcześniej zapoznać się z tym jakie podejście do tego ma dany przewóźnik. Są takie, które narzucają limity kilogramów, a więc po prostu wykupuje się bagaż rejestrowany i zapakowany rower nie może ważyć więcej.

Zdarza się, że oprócz limitu wagowego, jest i limit wymiarowy. Wówczas jest to suma wymiarów, np. 203 cm. Trudno jest spakować rower w takiej konfiguracji, więc trzeba zapłacić za każde przekroczenie. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia rzadko się to opłaca.

Lepiej jest np. rozdzielić go na dwa mniejsze bagaże i dopłacić za kolejny bagaż rejestrowany. Są linie lotnicze, w których rower nadaje się jako bagaż sportowy. Zdarza się, że fakt jego przewozu należy zgłosić dużo wcześniej. A jak spakować rower?

Sposoby są trzy: do kartonu, do torby lub do specjalnego boxu. Zdarza się, że linie lotnicze zastrzegają sobie, że rower ma być w sztywnym opakowaniu. Jednak wówczas w razie uszkodzenia można liczyć na odszkodowanie. Rower niezależnie od tego, w czym się go przewozi, warto dobrze zabezpieczyć. Zwłaszcza to, co może się łatwo zagiąć lub złamać.

dodaj komentarz