Już dwa miesiące w Polsce!

       Właśnie minęły dwa miesiące od czasu mojego powrotu do Polski z wyprawy rowerowej „Pekin 2008”. Początki były bardzo trudne, bardzo źle zniosłem aklimatyzację, ale udało się – po 5 dniach doszedłem jako tako do zdrowia. Dzięki pomocy dyrekcji i ortopedów Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku jestem w trakcie leczenia obu kolan, a dokładnie stawów udowo – rzepkowych. W lewe kolano dostałem trzy zastrzyki, a od jutra zaczynam rehabilitację obu nóg. Zgodnie z dzisiejszym zaleceniem lekarza, przez najbliższe trzy tygodnie mam regularnie trenować i obserwować oba kolana. Wówczas zapadnie decyzja, czy będzie konieczne dalsze leczenie (może zostaną mi podane zastrzyki w prawe kolano), czy też już jest wszystko porządku.

Po wyprawie zostałem także mile powitany. 4 września 2008 roku zostałem zaproszony przez Prezydenta Miasta Sopot Pana Jacka Karnowskiego na krótkie spotkanie w Urzędzie Miasta. Miałem okazję podziękować Panu Prezydentowi Jackowi Karnowskiemu za wsparcie i dobre rady, jakie mi udzielał przy okazji wyprawy rowerowej „Pekin 2008”. Pan Prezydent gratulując mi osiągnięcia celu, podarował mi m.in. album „Sopot”, czyli fotografie Andrzeja Jastrzębskiego. W trakcie spotkania zrelacjonowałem Panu Prezydentowi Jackowi Karnowskiemu wydarzenia z wyprawy.

Natomiast 9 września 2008 roku odbyło się oficjalne powitanie w Gdyni, w siedzibie SKOK Stefczyka – Głównego Sponsora Wyprawy. Po krótkim powitaniu przez Prezesa Zarządu, Pana Andrzeja Sosnowskiego odbyła się w siedzibie SKOK Stefczyka konferencja prasowa z udziałem Pana Prezesa Andrzeja Sosnowskiego, Wiceprezesów Zarządu SKOK Stefczyka – Pana Ryszarda Czerwonki i Pana Jarosława Lech oraz Pełnomocnika Zarządu, Pani Beaty Rusieckiej – Kozłowskiej no i moim. Zaskoczyła mnie liczba przedstawicieli mediów. Była m.in. TVP Gdańsk, Radio RMF FM, Radio Gdańsk, Radio Plus, Gazety Fakt i Super Expres, portal www.trojmiasto.pl. Gratulując mi sukcesu, Pani Beata Rusiecka – Kozłowska w imieniu SKOK Stefczyka wręczyła mi kilka upominków, m.in. elegancki zegarek na rękę i „Geograficzno – statystyczny ATLAS POLSKI” redagowany i opracowany przez Eugeniusza Romera. Na pytania odpowiadałem ok. 1,5h, a niektóre były podchwytliwe, np. jak się robi „coubenz”, czyli moją ulubioną, chińską potrawę.

Z ENERGI Zakładu Elektrowni Wodnych z siedzibą w Straszynie dostałem list gratulacyjny podpisany przez Prezesa Zarządu, Pana Andrzeja Tersa. Brałem także udział w audycji „Klub Radia Gdańsk”, gdzie m.in. była prezentowana muzyka, którą przywiozłem z Chin.

Trwają pokazy zdjęć z wyprawy i cały czas zgłaszają się do mnie kolejne osoby i instytucje, które zapraszają mnie do pokazania wyprawy rowerowej do Chin. W ostatnim czasie m.in. miałem pokaz slajdów na oddziale pediatrycznym Szpitalu Wojewódzkiego w Gdańsku. 22.09.2008 roku odbył się pokaz slajdów w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Stawie w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2008 (22.09 to dzień bez samochodu). Obecnie nie pracuję, więc staram się odpowiadać pozytywnie na wszystkie zaproszenia. Każdego kto chce zorganizować pokaz proszę o przesłanie informacji na adres mailowy [email protected]

Sporo osób pyta się o plany na przyszłość. Jakieś są, ale nic konkretnego. Dużo zależy od tego, czy znajdę interesującą mnie pracę czy sponsorów na kolejne wyprawy. Jednak na razie przygotowuję z Księżmi Salezjanami z Moskwy na początek lata 2009 roku międzynarodową wyprawę do Ziemi Świętej, podczas której ok. 2000 km byłoby pokonane na rowerach. Być może jednak nie wezmę w niej udziału, jeżeli znajdę ambitną pracę. Ale ostatnio ślęcząc nad mapami, przyszło mi do głowy, aby pielgrzymka do Ziemi Świętej była częścią wyprawy „Jerozolima 2009, czyli rowerem przez trzy kontynenty”.

2 Comments

 • adminkrzysiek
  admin

  miło, że SKOK tak sie interesuje Twoja wyprawą – wiem! przeciez to sponsor… – ale jednak sie staraja – robia to profesjonalnie 🙂

  11 listopada 2008 at 21:31
 • adminkrzysiek
  krzysiek

  Dlatego tak fajnie się ze SKOK Stefczyka współpracuje:)

  11 listopada 2008 at 23:39
dodaj komentarz