rower w lesie

Jak przygotować się do wycieczki rowerowej? Co spakować? Jakie aplikacje na rower ściągnąć przed wyjazdem?

Jazda no rowerze to sposób na to, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Dlaczego? Mamy zarówno ruch, jak i możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli jeszcze zabrać kogoś ze sobą na wycieczkę, to zyskuje się jeszcze świetną atrakcję towarzyską. Tylko jak przygotować się do wycieczki rowerowej? Co ze sobą zabrać? Czy warto zainstalować jakieś aplikacje?

Jak przygotować się do wycieczki rowerowej?

Należy przede wszystkim pamiętać, że pierwsza wycieczka rowerowa ma być czymś przyjemnym. W związku z tym nie powinno się zbytnio forsować. Ból pleców i zakwasy na drugi dzień mogą skutecznie obrzydzić jazdę na rowerze, a przecież nie o to chodzi.

Właśnie dlatego przygotowania do wycieczki rowerowej należy zacząć od zaplanowania trasy. Trzeba wziąć pod uwagę własną kondycję, ale i możliwości sprzętu. Nie każdy rower nadaje się na dalekie trasy.

Z tego powodu najlepiej na początek nie planować dalekiej trasy. Lepiej jechać blisko, a na pewno nie oddalać się od komunikacji miejskiej. Wszystko dlatego, by w kryzysowym momencie mieć jakieś koło ratunkowe. Tutaj niekoniecznie musi to być brak siły, czy kontuzja, ale np. usterka roweru. W związku z powyższym należy go właściwie przygotować do sezonu.

Jak przygotować rower na wycieczkę rowerową?

To nie jest tak, że chcąc jeździć na wycieczki rowerowe, należy od razu kupować nowy rower. Czasami wystarczy po prostu przyjrzeć się staremu. Każdy da się przygotować do kilkudniowej wyprawy, a co dopiero do wycieczki po okolicy.

Najważniejsze oczywiście, żeby rower był sprawny. Przed wycieczką należy wykonać jego serwis. Może okazać się, że wystarczy nasmarować to, co trzeba. Prawdopodobnie konieczne będzie też podokręcanie elementów, wyregulowanie ich. Jeśli się kompletnie nie znamy na rowerze, lepiej zrobimy, oddając go specjalistom. Jednak warto nauczyć się podstaw radzenia sobie z rowerem przy awariach. Mowa o wymianie dętki, nasmarowaniu łańcucha, regulacji hamulca i przerzutek. Warto umieć zrobić to samodzielnie, by poradzić sobie, gdy nadejdzie taka konieczność gdzieś w środku lasu.

Co spakować na wycieczkę rowerową?

Wyposażenie, które należy ze sobą wziąć na wycieczkę rowerową, może zaskakiwać. Warto jednak być przygotowanym na każdą okoliczność. Właśnie dlatego konieczne jest spakowanie nie tylko rzeczy osobistych, ale też narzędzi. Co powinno się wziąć na wycieczkę rowerową? W torbie powinny się znaleźć:

 • zapasowe dętki i łatki,
 • zestaw kluczy imbusowych (najlepiej wraz ze śrubokrętem),
 • łyżki do opon,
 • pompka.

Ponadto rower powinien być wyposażony w lampki rowerowe. Im mocniejsze światło dają, tym lepiej. Do roweru dobrze przytwierdzić bidon, by nie zatrzymywać się często. Warto też mieć licznik, choć nie jest to wyposażenie obowiązkowe. Podczas postojów sprawdza się również zapięcie rowerowe. Głupio byłoby nie mieć jak wrócić.

Co jeszcze warto spakować? Na pewno założyć na głowę warto kask. Nie każdy lubi. Niestety w kwestiach bezpieczeństwa jest kluczowy. Lepiej się przemóc. Podczas jazdy na rowerze przydają się okulary przeciwsłoneczne – chronią nie tylko przed słońcem, ale również przed opadami, owadami, drobnymi kamieniami i kurzem.

Oczywiście warto mieć ze sobą telefon z mocną baterią lub dodatkowo powerbank. W saszetce nie powinno zabraknąć dokumentów. Warto zabezpieczyć je przed wilgocią. Dobrze wziąć ze sobą pieniądze – zarówno kartę płatniczą, jak i gotówkę.

Nawet na krótką wycieczkę przyda się apteczka. Nie powinno w niej zabraknąć bandaży, plastrów i wody utlenionej lub innej substancji odkażającej.

A co z jedzeniem? Nawet jak się planuje postój w restauracji, czy w innym tego typu miejscu, to dobrze jest wziąć ze sobą przynajmniej baton proteinowy. Doda sił w kryzysowym momencie, a nie waży zbyt wiele.

Jeśli jedzie się na wycieczkę w grupie, to warto podzielić się wyposażeniem. Nie każdy musi wozić komplet. Oczywiście warto sprawdzić wcześniej, czy przypadkiem ktoś nie ma innego rozmiaru koła lub innego typu wentyla.

Jakie aplikacje na rower ściągnąć przed wyjazdem?

A czy na smartfonie warto zainstalować przed wycieczką jakieś aplikacje? Z pewnością warto mieć nawigację. Pomoże przeprowadzić przez cały etap podróży. Ponadto dobrze jest zainstalować aplikację ratunkową, by w prosty sposób poinformować służby, gdyby coś złego się wydarzyło.

A co z aplikacjami do mierzenia treningu? Niektórzy wierzą tylko w pomiary licznika, inni wolą dane z aplikacji. Do mierzenia własnych osiągnięć świetna sprawa! Są też aplikacje, w których można rywalizować z innymi – to również bywa przydatne przy planowaniu kolejnych tras.

4 Comments

 • MyName

  Ja zawsze do podróży rowerowej pakuje niewielką apteczkę. Zawsze się przydaje. 🙂

  25 listopada 2021 at 13:35
  • Krzysztof Skok
   Krzysztof Skok

   Tak, warto coś mieć na czarną godzinę

   11 stycznia 2022 at 18:22
 • Zdzich

  Ja na najbliższy sezon mam zamiar uzupełnić sprzęt, który trzeba ze sobą mieć, czyli wszystkie łatki itp. W tym roku złapałem gumę w lesie i powrót był bardzo długi i mało przyjemny…

  24 stycznia 2022 at 10:56
 • Roller

  Bardzo chciałbym spróbować podróży rowerem przez Polskę, ale trochę się obawiam. Z doświadczonym kompanem byłoby raźniej.

  23 sierpnia 2022 at 12:33
dodaj komentarz