naprawianie roweru

Aplikacja na rower, która pomoże naprawić usterki w trasie. Bike Repair, Naprawa Rowerów, co jeszcze?

Wybierasz się w trasę na rowerze? Sprzęt przygotowany, wszystko spakowane, czas w drogę… Zanim wyruszysz, zainstaluj jeszcze na smartfonie aplikację na rower, która pomoże, gdy przydarzy ci się usterka w trasie. Sprawdź, jakie programy warto zainstalować na telefonie, by w razie awarii samodzielnie sobie poradzić.

Aplikacja na rower, która pomoże naprawić usterki w trasie – dlaczego tak ważna?

Jest wiele aplikacji na rower, które warto zainstalować, gdy lubi się tego typu aktywność. Oczywiście w pierwszej kolejności najczęściej stawiamy na programy, które sprawdzają efektywność treningu, śledzą trasę, pozwalają na rywalizację z innymi kolarzami. Tutaj prym wiedzie m.in. Strava. Wiele osób polega również na aplikacjach dedykowanych do zegarków sportowych, które monitorują aktywność. Prawda jest jednak taka, że to nie wszystko, co warto pobrać na telefon, gdy często jeździ się na rowerze. Zwłaszcza jeśli planuje się dalszą trasę.

Choć przygotowanie roweru do jazdy jest tak samo ważne, jak przygotowanie auta, to jednak bywa, że podchodzimy do tego po macoszemu. Choć nawet jeśli nie mamy w tym temacie sobie nic do zarzucenia i regularnie serwisujemy rower, to niestety w trasie może przydarzyć się awaria. Warto się na tę okoliczność przygotować. Jak? Wyposażając się w odpowiednie narzędzia, ale też zdobywając wiedzę. To może ułatwić pobranie na telefon aplikacji, która pomaga naprawić usterki w trasie. Bywa bowiem tak, że jeśli nie spróbuje się samodzielnie sobie poradzić, to nawet nie będzie się dało prowadzić roweru i pozostanie niesienie go na plecach, co w zależności od miejsca awarii może być bardzo trudne.

Aplikacje na rower, które pomogą naprawić usterki w trasie

Mówią, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego ważne jest, by na telefonie oprócz nawigacji, monitoringu treningu i programu ratunkowego, mieć zainstalowaną również aplikację rowerową do naprawy usterek. Jakie mamy do wyboru?

 • Bike Repair – to bardzo prosta w obsłudze aplikacja, które ma kompletną bazę dotyczącą naprawy i konserwacji rowerów. W remoncie jednośladu pomóc może 58 bardzo szczegółowych instrukcji naprawy ze zdjęciami oraz ponad 300 zdjęć z wyróżnionymi częściami. Ale to nie wszystko, użytkownicy aplikacji Bike Repair mogą skorzystać także z 95 porad i trików rowerowych. Bardzo dużą grupę wśród nich stanowią te dotyczące radzenia sobie z bólem. Nie ma nic gorszego podczas wyprawy rowerowej, jak ból kolana lub pleców. Pomocne mogą być również porady dotyczące doboru stroju do aktualnie panujących warunków pogodowych. Aplikacja umożliwia zbieranie informacji na temat części roweru, ale pozwala też zachowywać historię wykonywanych czynności konserwacyjnych. Można skorzystać nawet z kalendarza, by dodać przypomnienie o zadaniach do wykonania. W aplikacji można utworzyć spis wszystkich części zamiennych wraz ze zdjęciami. Dzięki temu w sklepie rowerowym lub kupując części online, w prosty sposób można sprawdzić każdy detal roweru, zaglądając po prostu do aplikacji. W Bike Repair można grupować wskazówki do czynności, które robi się często, ale zapomina, np. w którą stronę przekręcić klucz, aby usunąć pedały.
 • Naprawa Rowerów – to druga aplikacja, z której można dowiedzieć się, jak naprawić rower. Dzięki prostemu interfejsowi w łatwy i szybki sposób można znaleźć potrzebne informacje. Zawarte w aplikacji samouczki sprawdzą się zarówno u ekspertów, miłośników rowerów, jak i amatorów. Wideo naprawy rowerów oraz lekcje serwisowania pozwolą z czasem zdobyć wiedzę i umiejętności, by z własnym rowerem postępować jak profesjonalista. Oczywiście samouczki pogrupowane zostały zgodnie z poziomem trudności. To nie wszystko. Dzięki aplikacji Naprawa Rowerów można dowiedzieć się, jak dbać o rower, żeby służył jak najdłużej.
 • ProBikeGarage – nie jest to typowo aplikacja do naprawy roweru, ale program, który może uchronić przed taką koniecznością. ProBikeGarage to monitor do konserwacji rowerów. Jak to rozumieć? Program zintegrowany z aplikacją Strava lub podobną, śledzi trasy rowerowe. Dzięki temu sprawdza zużycie komponentów. To pozwala na wysyłanie przez ProBikeGarage powiadomień o konieczności konserwacji. Jest w stanie analizować, jak części długo działają. Dzięki temu można z powodzeniem zająć się jazdą, a nie zastanawiać się nad tym, które elementy wymagają konserwacji lub wymiany. Rejestrując w ProBikeGarage komponenty, można je powiązać z rzeczywistymi przejazdami, a więc z dystansem i czasem ruchu, co ma wpływ na zużywanie się elementów.
 • Bike Service to aplikacja na rower, która nie pomoże w samodzielnej naprawie, ale będzie wsparciem, gdy konieczne będzie znalezienie serwisu rowerowego. Dzięki niej możliwe jest umówienie się na naprawę bez wychodzenia z domu. W ten sposób oszczędza się czas na poszukiwaniu właściwego serwisu rowerowego. Program umożliwia zdalne wypełnianie karty serwisowej zepsutego roweru. Co ciekawe, można zdecydować, czy samodzielnie zawiezie się rower do serwisu i przywiezie go po naprawie, czy chce się również zawiezienia i przywiezienia w formie jednej usługi, czy może serwisu na miejscu. Oczywiście wszystkie opcje są zależne od aktualnej oferty sklepów i serwisów rowerowych. W Bike Service użytkownik ma do dyspozycji wyszukiwanie serwisów na podstawie aktualnej lokalizacji. To może się bardzo przydać w trasie. A dzięki pełnemu cennikowi usług i bazie sklepów internetowych z częściami rowerowymi, można przygotować orientacyjny koszt naprawy.

Jak naprawić rower – samodzielnie czy w serwisie?

Zapewne każdy sobie zadaje pytanie, czy lepiej naprawić rower samodzielnie, czy oddać go do serwisu? W sytuacji, gdy usterka pojawia się w domu, czy podczas przejażdżki po okolicy – kwestia do rozstrzygnięcia indywidualnie. Można rower serwisować samodzielnie, korzystając z aplikacji do naprawy rowerów. Jeśli jednak nie jest się pewnym swoich umiejętności, wówczas warto zastanowić się nad tym, czy lepiej nie zlecić tego profesjonalistom.

2 Comments

 • Małgośka

  Ciekawa opcja, choć jeżdżąc już któryś sezon, sama wyczuwam, kiedy mojemu rowerowi coś jest i zazwyczaj trafiam z naprawą:). Ale pierwsza aplikacja wydaje się super na początek, kiedy ktoś zaczyna swoją przygodę z dwoma kółkami. Będę polecać:)

  10 lutego 2022 at 10:39
 • Mati

  Ostatnio musiałem prostować kierownicę, żałuję, że wtedy nie wiedziałem o tej space, pewnie nie spędziłbym aż tyle czasu na googlowaniu co i jak :/

  9 sierpnia 2022 at 12:30
dodaj komentarz