Mężczyzna naprawiający kołod od roweru

Jak dbać o rower, jak serwisować rower?

Sezon rowerowy już dawno się zaczął. Zapaleni fani jednośladu już z pewnością przegląd i serwisowanie roweru mają za sobą. W dzisiejszym artykule przedstawię wam jak dbać o rower i dlaczego regularna konserwacja jest taka ważna. Czy opłaca się i jak serwisować rower? Zapraszam do lektury.

Jak dbać o rower?

Jeśli chcesz uniknąć częstego serwisowania roweru, warto o niego dbać od samego początku. Po każdej jeździe wystarczy dobrze wyczyścić rower, powinno się to robić w miarę regularnie. Nie trzeba jednak czyścić go całego, niektóre części można sprawdzać tylko na początku i końcu danego sezonu. Co jednak warto myć po każdej jeździe? Przede wszystkim części, które są najbardziej podatne na brud, powinno się myć ramę, widelec, sztyce, elementy framesetu. Do tego można czyścić i smarować elementy napędowe. Po każdej jeździe sprawdź okładziny hamulcowe i ogólny stan roweru. Dzięki temu unikniesz ewentualnych przykrych niespodzianek.

Jak czyścić rower?

Często na stacjach benzynowych znajdują się miejsca, w którym możesz umyć rower czy napompować koła. Nie zalecam korzystania z myjek wysokociśnieniowych, które dobrze sprawdzają się przy myciu samochodów. W przypadku roweru są one tak skuteczne, że wymywają smar z łożysk, a tego w swoim rowerze nie chcesz. Najlepiej rower umyć środkami chemicznymi, które są przeznaczone do mycia roweru. Na rynku możesz kupić specjalne oleje do łańcuchów, szampony do rowerów, ale też preparaty ochronne do ram rowerowych. Czyszczą one rower i zapobiegają powstawaniu rdzy.

Naprawianie usterek rowerowych

Dobrze jest czyścić i sprawdzać stan swojego roweru po każdej jeździe. Równie ważne jest też szybkie reagowanie, kiedy zobaczysz uszkodzenia. Jeśli zauważyłeś, że rower ma scentrowane koło, zajmij się tym od razu. Unikniesz dzięki temu uszkodzeń obręczy i szprych, a ich naprawa potrafi być bardzo droga. Jeśli widzisz, że łańcuch jest luźniejszy, wymień go, to koszt raptem kilkudziesięciu złotych. Jeśli tego nie zrobisz, zęby kasety zaczną się ścierać, a wtedy będzie potrzebna wymiana całego systemu napędowego. Warto też zaopatrzyć się w zestaw narzędzi rowerowych, dzięki temu jak zauważysz poluzowaną śrubkę, będziesz mógł ją od razu przykręcić. Taki zestaw posiada klucz do nypli, imbusy, skuwacz do łańcucha i śrubokręt. Czyli wszystko, co w nagłych sytuacjach będzie pomocne.

Jak serwisować rower?

Ważne jest, by przegląd roweru robić dwa razy w roku. Pierwszy wiosną, kiedy zaczyna się sezon rowerowy, drugi jesienią, kiedy rower chowamy już do piwnicy. Raz na dwa lata powinno się uzupełnić olej w hamulcach hydraulicznych. Średnio co 1500 km powinno sprawdzać się stan łożysk. Jeśli jednak już koniecznie musisz iść do serwisu, pamiętaj, by rower przed wizytą w serwisie umyć. Niektóre z nich nie przyjmują zabrudzonych rowerów, inne robią to za dodatkową opłatą. Udaj się do serwisu za każdym razem, kiedy zauważysz skręcenie kierownicy, źle działające hamulce, rozregulowane przerzutki.

Samodzielne serwisowanie roweru

Jak najbardziej zachęcam do oddawania roweru do specjalistycznego serwisu, jeśli jednak masz dość chęci i wiedzy, możesz rower serwisować sam. Takie rzeczy jak regulacja przerzutek, centrowanie kół czy wymiana linek jest do zrobienia w domu. Warto jednak przed przystąpieniem do naprawy pogłębić swoją wiedzę. Do samodzielnego serwisowania niezbędne też będą fachowe narzędzia. Jeśli podołasz, możesz spróbować sam. Jeśli nie, rower lepiej oddać do serwisu. Ważne jest jednak, by serwisować sprzęt regularnie, jeśli chcesz to robić samodzielnie, połącz prace serwisowe z czyszczeniem i doglądaniem roweru. Nie ma sensu serwisować rower samemu na koniec sezonu, uszkodzenia mogą wtedy być już zbyt skomplikowane.

3 Comments

 • Michał

  Mam treningi rowerowe kilka razy w tygodni i przeglądam rower po każdej jeździe, mój portfel nie byłby zadowolony, gdybym z każdą powstałą usterką szedł do serwisu. Serwisowanie roweru samemu może być spoko, ale trzeba się na tym znać.

  25 lipca 2022 at 12:28
  • Irek

   Też uważam, że z małymi naprawami i przeglądami możemy poradzić sobie samodzielnie, ale ważne jest aby od czasu do czasu sprzętowi przyjrzał się profesjonalista. To kwestia bezpieczeństwa.

   5 sierpnia 2022 at 14:03
 • Wiktoria

  Ja się na rowerach nie znam, wolę raz czy dwa na sezon dać do specjalisty, jeździ? Jeździ, czyli wszystko ok. Ale ja nie korzystam z roweru często, więc mogę sobie pozwolić na takie niedbalstwo…

  8 września 2022 at 12:56
dodaj komentarz