Wyprawa 2013. Polska – Syberia

Jest….. Jest…… Jest….. Po kilku miesiącach wytężonej pracy ukazała się książka „Wyprawa 2013. Polska – Syberia”! Jest to wiekopomne dzieło poświęcone tegorocznej wyprawie Niniwateam.pl na Syberię – nad Bajkał i do Wierszyny – polskiej wioski w tajdze. Ponad 500 stron poświęconych 77 dniowej wyprawie 24 rowerzystów, którzy po przejechaniu prawie 8,5 tys. km dotarli do celu! Ale przede wszystkim, każdy kto będzie ją czytał, zobaczy ile musiało się wydarzyć cudów, aby 24 osoby, praktycznie nie znające się, dotarły w zgodzie i przyjaźni do celu! Dlatego dedykowana jest „tym, którym brak wiary”!

 

O. Tomasz Maniura, pomysłodawca i organizator wszystkich siedmiu wypraw Niniwateam.pl, pisze we wstępie „Wyprawa 2013. Polska – Syberia jest tak duża i bogata, że bardzo trudno w całości ją ogarnąć. Składa się z wielu rzeczywistości i tworzona jest tak naprawdę przez tysiące ludzi”.

 

O czym jest książka? O wyprawie rowerowej 24 osób na Syberię, na rocznicę 100-lecia polskiego kościoła we wsi Wierszyna, której mieszkańcy pojechali w 1907 roku dobrowolnie żyć na Syberii! Przez 9 tygodni na średniej 172 km dziennie grupa rowerzystów podążała przez Białoruś, Smoleńsk, Moskwę, Góry Ural, stepy Kazachstanu, Ałtajski Kraj nad Bajkał. Tam odbyły się wieczory kawalerski i panieński, ponieważ dwoje młodych uczestników postanowiło w Wierszynie powiedzieć sobie sakramentalne „TAK”. Jechali ponad 8 tys. km na wesele! A przy okazji cieszyli się dużym zainteresowaniem miejscowej ludności. Kilkadziesiąt razy dziennie odpowiadali na pytania: „skąd jedziecie”, „dokąd”, „a po co”, „a kto wam kazał”, „a co takiego zrobiliście, że macie taką karę”! Miejscowi nie wierzyli, że można dobrowolnie jechać tyle tysięcy kilometrów i jeszcze dobrze się bawić. Ale ich serdeczność, życzliwość i pomocna dłoń rozbrajała rowerzystów. Jechali bez zapowiedzenia, a mimo to drzwi do każdej świetlicy czy szkoły stały otworem – wieźli namioty, a tylko 15 razy je rozstawili przez 9 tygodni. A jeszcze miejscowi dawali im prezenty i pamiątki na drogę, karmili i robili pranie!!!!!


Wyprawa „na Wschód” to coś niepowtarzalnego – to trzeba przeżyć lub przeczytać relację z 77-dniowej przygody oraz wspomnienia uczestników. To trzeba przeczytać! Byłem w tej grupie i wiem, że przeżyłem niepowtarzalną przygodę. Coś, co pozostanie na całe życie. Ale na premierę książki jechałem przede wszystkim z tęsknoty do moich towarzyszy podróży – niesamowitych ludzi! Jeżeli chcesz poczuć ten klimat to musisz przeczytać książkę „Wyprawa 2013. Polska – Syberia”. Jej koszt to 35 zł + 7 zł przesyłka za 512 stron kolorowej publikacji – można ją zamówić na http://www.kokotek.pl/index.php/component/content/article/35-informacje/glowne/353-kup-nasze-ksiki# lub u mnie [email protected]

 

 

dodaj komentarz