rower Merida

Popularni producenci rowerów, ceny, zalety najlepszych rowerów

Jakie marki rowerów są w Polsce popularne? Czym zasłużyły sobie na tę popularność i uznanie rowerzystów? Jakie są ich mocne strony? I jaka jest rozpiętość cenowa ich modeli?

Kross

Ta marka cieszy się największą popularnością na polskich drogach. Producent zaczynał od założenia w 1990 roku niedużego sklepu internetowego. Wystarczyły dwie dekady, by stał się jednym z czołowych producentów rowerów w Europie. Od 2006 rowery Kross są dostępne w różnych segmentach – znajdziemy miejskie, górskie, trekkingowe, cross i szosowe.

Do najpopularniejszych rowerów Kross należą Rebel, Spade i Sett z serii Dirt, Vento z szosowej serii Road, rowery krossowe Evado, a także trekkingowe takie jak Trans Alp czy Trans Solar. Oferta rowerów, zarówno specjalistycznych, jak i rekreacyjnych, jest stale poszerzana. Zaletą Krossa jest nie tylko wysoka jakość i szeroki zakres dostępnych modeli, ale także stosunkowo niska cena – już za około 2000 zł możemy zaopatrzyć się w któryś z modeli miejskich lub górskich.

Romet

Romet, działający od 1948 roku, przez wiele lat był jedynym w Polsce producentem rowerów. W czasach, gdy był jeszcze firmą państwową, szczególne uznanie zdobył sobie rower Wigry – najpopularniejszy masowo produkowany rower w historii naszego kraju. Producent-weteran od kilku lat przeżywa modernizację i prawdziwy renesans.

Za popularnością marki oprócz wieloletniego doświadczenia w produkcji, stoi przemyślana konstrukcja i nowoczesna stylistyka. Wyjątkowy styl jest dowodem na elastyczność producenta idącego z duchem czasów. Modele Romet są dostępne w szerokiej rozpiętości cenowej – droższe kosztują ponad 8000 zł, ale te tańsze można dostać już za około 1200 zł.

Kelly’s

Ta marka należy do amerykańskiej grupy Cycle Source Group. Oferuje rowery miejskie, górskie, crossowe, dirt, szosowe i dziecięce, a także akcesoria. Do szczególnie popularnych należą rowery z kategorii Dirt, skierowane do młodych rowerzystów, szukających adrenaliny. Rowery szosowe są natomiast przystosowane do sportowej jazdy po drogach asfaltowych.

Do zalet rowerów Kelly’s należy aerodynamiczny kształt, dobry napęd i system przekładni pozwalający osiągać wysokie prędkości. Można mknąć na nich niczym wiatr również dlatego, że charakteryzują się najniższą wagą spośród różnych typów rowerów. Ceny rowerów tej marki zaczynają się w okolicach 1300 zł, ale sięgają aż ponad 16 000 zł, jeżeli chcielibyśmy kupić model na ramie carbonowej.

Merida

Siedziba tej firmy znajduje się w Yuanlin na Tajwanie, a laboratorium mieści się w Magstadt w Niemczech. Produkcja odbywa się w Chinach, ale nie powinno to odstraszać zapalonych rowerzystów. Owszem, często kojarzymy chińskie wyroby ze słabszą jakością, ale z pewnością nie dotyczy to rowerów Merida – marka zdobyła wiele nagród i certyfikatów, w tym certyfikat jakości ISO 9002 i nagrodę Excellent Quality Factory, a jej rowery sprzedawane są w około 70 krajach.

2 Comments

  • Fatum

    Wiem, że praktycznie wszyscy jeżdżą na Krossach, ja jakoś nigdy nie umiałem się przekonać, ciągle mi coś nie pasowało. :/ Już nawet Romet moim zdaniem jest lepszym rowerem.

    2 grudnia 2022 at 10:38
  • Krystian

    Z popularnych producentów rowerów poleciłbym chyba Authora, bo u mnie od lat sprawdza się bardzo dobrze 🙂 Chociaż Romet to też solidny wybór!

    20 marca 2023 at 10:48
dodaj komentarz