12. dzień wyprawy Bałkany 2010 – 26.10.2010

Rano miałem bardzo duży problem ze wstaniem z łóżka – organizm odreagowywał wczorajsze „górki”. Kolano trochę bolało. W nocy śnieg zamarzł zrobiło się ślizgo. Postanowiłem poczekać na słońce, aby nie jechać po lodzie. O 8.00 uczestniczę we Mszy Św., a po niej idę po wodę na herbatę na stołówkę. Dostaję ją, ale przy okazji jestem zaproszony na śniadanie. Dopiero o 10.00 wyprowadzam rower i naoliwiam go, aby zlikwidować negatywne skutki deszczu i śniegu z dnia wczorajszego. Następnie żegnam się z gospodyniami, robię sobie pamiątkowe zdjęcie i ruszam w drogę do Weiner Neustadt. Niestety, moja wizyta w tym miejscu miała połowiczny sukces, ponieważ z powodu opadów śniegu musiałem zrezygnować z pójścia 3 km w góry do Groty Matki Boskiej z Mariazell.

 O 10.35 ruszam w dalszą drogę. Na początek mam kilka zjazdów i podjazdów zakończonych wspinaczką na przełęcz na wysokości 1006 m.n.p.m.. Następnie miałem aż 40 km pofałdowanej drogi, ale generalnie opadającej. Na zjazdach było tak zimno, że w pewnym momencie aż palce mi zesztywniały! Po 40 km od wyjazdu z Mariazell zrobiłem sobie postój na ogrzanie się i posiłek. Wówczas droga całkowicie wyschła z wody i śniegu, który był już tylko w wyższych partiach gór. Myślałem, że to już koniec podjazdów. Ale jak na wjeździe do miasteczka Mürzzuschlag zobaczyłem skocznie narciarskie, zmieniłem zdanie. I faktycznie, kawałek dalej zaczął się kilkunastometrowy podjazd zakończony na przełęczy na wysokości 985 m.n.p.m w Semmering Kurort. Później czekało mnie prawie 20 km zjazdu (myślałem, że zamarznę z zimna) i kolejne 30 km z wiatrem po płaskim. Ale kolano tak bolało, że nie mogłem się doczekać, kiedy zejdę z roweru.
 W Weiner Neustadt zajechałem na Rynek i pod przepiękną Katedrę. Stwierdzam, że po Czechach i Austriacy mają bardzo ładnie wyglądające Stare Miasta. Niedaleko Świątyni spotykam rodaków, u których zatrzymuję się na noc. Po całym dniu jazdy w samotności fajnie jest z kimś porozmawiać.

dystans dnia – 111,24 km
czas jazdy – 5:06:33 h
średnia prędkość – 21,77 km/h

dodaj komentarz