27. dzień wyprawy Bałkany 2010 – 20.11.2010

O 8 uczestniczę w Mszy Świętej w Polskim Kościele. Po niej żegnam moich gospodarzy i ruszam w drogę do Larisy, a jak się uda to do Aten. Po 22 km przejeżdżam bramki wjazdu na płatny odcinek autostrady. Przez chwilę próbuję złapać tam jakiś autostop, ale bez rezultatu. Tam też odbieram telefon od Pani Małgorzaty Umerskiej z Polskiej Szkoły w Atenach – zaprasza mnie na poniedziałek. Po 38 km jazdy autostradą docieram do pierwszej stacji benzynowej. Tam jest jeden bus, ale zgadzają się mnie podwieźć 25 km. Kilka kilometrów dalej kończy się prawdziwa autostrada a zostaje ta z mapy. W rzeczywistości jadę zwykłą drogą, gdzie jest ciasno i mało bezpiecznie.

Nowa droga jest w budowie. Jeden z pracowników obsługi chce mnie zniej zawrócić, ale ostatecznie pozwala dojechać 1,5 km na parking. Nie ma tam jednak nikgo. Po jakimś czasie miejscowy tłumaczy mi, że jestem głupi bo nikt mi nie może zabronić jazdy tą drogą, a od milicji nie mam przyjmować manadatu. Więc jadę dalej, trochę się wspinam po górkach. Na zjazdach bardzo dokucza mi jajo w przednim kole. Zresztą przez cały dzień jedzie mi się rewelacyjnie i już przy prędkości 28-30 km/h bardzo bije po dłoniach.

   Ostatnie 35 km do Larisy podjeżdżam autostopem. Tam udaję się na dworzec kolejowy, gdzie dogadanie się było tak trudne, że ostatecznie Pani Umerska przez telefon rozmawiała. Okazało się, że rower w pociągu greckim może jechać tylko w tedy, kiedy zgadza się na to jego kierownik (nie ma żadnych uregulowań). Jednak pracownik informacji obiecał, że zrobi wszystko, abym pojechał. I faktycznie, poszedł ze mną do kasy biletowej (22,20 euro), a jego koledzy do kierownika pociągu. Początkowo nie chciał, ale ostatecznie się zgodził. Wyjechaliśmy o 18.06. Te 356 km do Aten mi się trochę dłużyło. Na miejscu byłem o 22.46. Miałem już informację, że mam iść do pobliskiego Hotelu Oskar. Przed nim czekała już grupa osób z Rady Rodziców Polskiej Szkoły, a w środku poznałem Wojtka Skok! W hotelu zorganizowano mi wygodny nocleg.

dystans dnia – 91,84 km

czas jazdy – 3:46:45 h

średnia prędkość – 24,30 km/h

dystans całkowity – 2506 km

całkowity czas jazdy – 124:57 h

dodaj komentarz