Szczyrk: narty zimą, rowery latem. Trasy narciarskie, rowerowe w Szczyrku
Wydaje ci się, że na Śląsku nie ma co robić, a jak narty, to tylko w Zakopanem? Nic bardziej mylnego! Góry w Beskidach Śląskich oferują wiele możliwości, a jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest Szczyrk. Sprawdzamy, co możesz tam robić… przez cały rok.
Co robić w Szczyrku?
Już zdradziliśmy, że Szczyrk to całoroczny ośrodek. Znajdziesz tam wiele tras narciarskich i rowerowych, ale o tym szczegółowo opowiemy za chwilę. Najpierw trochę o innych atrakcjach, które też ci się z pewnością spodobają.
Na początek ciekawostka – masyw Skrzycznego to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Możesz się wybrać na niego podczas pieszej wędrówki lub wjechać kolejką – polecamy widoki tam szczególnie… zimą, ponieważ można odnieść wrażenie, że jest się nie na Śląsku, lecz w Tatrach.
Mniej wymagającą atrakcją jest spacer po deptaku nad Żylicą. Niby nic takiego, zwykły deptak, ale widoki – przepiękne. A gdy zgłodniejesz, udaj się do Gospody Polskiej, znajdującej się w dolinie potoku Żylica. Na pewno zaskoczy cię informacja, że podczas budowy tej karczmy nie użyto ani jednego gwoździa.
A dla żądnych mocniejszych wrażeń, polecamy wybrać się do Jaskini Malinowskiej, do której możesz dotrzeć zielonym szlakiem turystycznym idącym ze Szczyrku Soliska. A teraz czas na najważniejsze, czyli… trasy narciarskie w Szczyrku.
Trasy narciarskie w Szczyrku
W Szczyrku funkcjonuje wiele ośrodków narciarskich, oferujących… jeszcze więcej tras. Trzy najważniejsze to Beskid Sport Arena, Ośrodek Narciarski COS oraz Szczyrk Mountain Resort. Na narty w Szczyrku najlepiej z Beskid Sport Arena, ponieważ w tym ośrodku znajdziesz trasy o różnym stopniu trudności, które czynne są nawet wtedy, gdy temperatura jest dodatnia. Jest to możliwe dzięki temu, że Beskid Sport Arena dysponuje armatkami śnieżanymi, które w razie potrzeby dośnieżają stok. Przykładowo, Ośrodek Narciarski COS również jest atrakcyjny dla narciarzy, ale wymaga naprawdę dobrych warunków pogodowych. A o te niestety coraz trudniej…
Ale jest jeszcze kilka innych miejsc, o których warto wiedzieć. To m.in. Stok Narciarski Biały Krzyż, który jest dobrym wyborem, gdy dopiero rozpoczynasz naukę jazdy na nartach.
Trasy rowerowe w Szczyrku
Śniegu nie ma, temperatury robią się dodatnie, a słońce pięknie świeci. Co wtedy robić? Obowiązkowo wybrać się na rowery. Twoje nie nadają się na górskie wyprawy lub nie masz jak je przewieźć? To nie problem. W Szczyrku funkcjonuje wiele wypożyczalni rowerów, a jedna z nich znajduje się przy wspomnianym wcześniej ośrodku Beskid Sport Arena. I już nie masz wymówek, co?
W Szczyrku znajdziesz sporo tras rowerowych, najpopularniejsze z nich to:
- niebieska trasa Wkoło Skalitego;
- niebieska trasa Bieniatka przez Górkę;
- żółta trasa Beskig przez Migdały;
- czerwona trasa Magura Schornisko PTTK „Klimczok”;
- czerwona trasa Skrzyczne przez Halę Skrzyczeńską.
Są one zróżnicowane pod względem długości, mają od 5 do 10 km. Tylko pamiętaj, że 5 km w mieście, a 5 km w górach to nie to samo, potrzebna jest tu lepsza kondycja.
I uważaj na jeszcze jedną rzecz. Jeśli jesteś zapalonym narciarzem lub snowboardzistą, to pewnie kojarzysz, że poszczególne kolory tras narciarskich oznaczają różne poziomy trudności podczas pokonywania ich. Ale żeby było trudniej, w przypadku tras rowerowych nie chodzi o poziom trudności, lecz o długość oraz walory krajobrazowe. I tak czerwonym kolorem oznacza się główny szlak, kolor niebieski to trasa o większej długości, natomiast szlaki żółte zwykle są szlakami łącznikowymi. A więc przykładowo, szklak niebieski wcale nie będzie oznaczać, że jest on łatwy, lecz… po prostu długi.