Rower używany

Rower nowy czy używany, rower z ogłoszenia czy ze sklepu?

Przymierzasz się do zakupu roweru, ale masz ograniczony budżet? Zastanawiasz się, czy za kilka miesięcy nie pożałujesz kupna używanego jednośladu? Podpowiemy, co się opłaca oraz jak wybrać rower, by oszczędzić, nie tracąc przy tym nic na jakości.

Gdzie kupić rower?

Masz trzy główne możliwości: zakupić rower w sklepie stacjonarnym, internetowym lub w serwisie ogłoszeniowym. W przypadku pierwszej z nich najprawdopodobniej zapłacisz najwięcej, ale będziesz mieć możliwość osobistego sprawdzenia pojazdu, a także zweryfikowania rozmiaru (czyli, pisząc krótko, możesz „przymierzyć” rower).

Sklepy internetowe, które nie muszą płacić m.in. za wynajem i wyposażenie lokalu, oferują produkty w znacznie niższych cenach. Oprócz oszczędności plusem jest to, że spokojnie możesz porównać różne rowery, dokładnie wczytując się w ich opis. Problem pojawia się wtedy, gdy nie wiesz, jaki rozmiar wybrać. My mamy na to sprawdzony sposób – zadzwoń na obsługę klienta oraz podaj swoje wymiary (zostaniesz zapytany o wzrost oraz o długość nóg liczoną od wewnętrznej strony, czyli od stopy do krocza). Na tej podstawie sprzedawca doradzi ci konkretny rozmiar roweru.

Natomiast trzecia opcja łączy w sobie obie możliwości. Dlaczego? Zarówno nowe pojazdy, jak i rowery używane znajdziesz na serwisach ogłoszeniowych, przy czym oferty pochodzą nie tylko od prywatnych sprzedających, ale też od właścicieli niedużych sklepów. Rozpoczynając poszukiwania, zawsze warto zacząć od określenia lokalizacji i porównywać te ogłoszenia, które umożliwiają odbiór osobisty w twojej okolicy. Możesz umówić się na oglądanie jednośladu i dopiero wtedy zadecydować o jego zakupie. Co ciekawe, w ten sposób możesz też upolować całkowicie nowe, nieużywane rowery, które były nietrafionym prezentem.

Rower nowy czy używany?

Kupując nowy rower, zyskujesz pewność, że nie jest „wypadkowy”, a także nie był wcześniej intensywnie eksploatowany. Ponadto zyskujesz gwarancję, która, w zależności od producenta, może obowiązywać nawet przez sześć lat. Nie jest to jednak… gwarancja jakości. Co to oznacza?

Zakres cenowy rowerów jest bardzo szeroki. Najtańsze modele, sprzedawane w marketach, kosztują kilkaset złotych. Czy będą lepszym wyborem od używanych, tylko dlatego, że są nowe? Niekoniecznie, wszystko zależy od tego, jak trwała jest rama, jaki osprzęt w nich zastosowano. Wytrzymały, niezawodny i przede wszystkim wygodny rower to niemały wydatek.

Wtedy z pomocą przychodzą rowery używane. Tu znowu wszystko zależy od oferty. Te często pochodzą od pasjonatów, którzy nierzadko montują lepsze części, niż fabryczne, od producentów. Z drugiej strony ogłoszenia mogą wystawiać osoby, które na jednośladach się nie znają, jeździły okazjonalnie i za wiele o stanie pojazdu nie będą mogły opowiedzieć.

Zakup używanego roweru będzie więc wymagać od ciebie więcej zaangażowania. Oprócz tego, że musisz poświęcić czas na poszukiwania, trzeba też wiedzieć, na co zwracać uwagę, sprawdzając pojazd. Jednak naszym zdaniem lepiej jest kupić dobrej jakości używany rower, niż nowy, ale tani i mało trwały model.

Na co zwracać uwagę, kupując używany rower?

Od razu mamy wskazówkę dla osób, które czują się zniechęcone na samą myśl o ocenie stanu roweru – możesz udać się na wizytę do serwisu rowerowego. Oczywiście, będzie to wymagać zgody i obecności właściciela, aczkolwiek jeśli ten nie ma nic do ukrycia, nie powinien robić problemów.

Warto szukać możliwie jak „najmłodsze” modele, które objęte są jeszcze gwarancją producenta. Tutaj od razu przestrzegamy przed zakupem prawie nowych pojazdów, ale bez żadnych dowodów zakupu – jest duże prawdopodobieństwo, że pochodzą z kradzieży.

No dobrze, a jak sprawdzić rower? Najpierw zobacz, w jakim stanie jest rama – czy ma pęknięcia, jest uszkodzona. To najdroższa część, której zwykle nie opłaca się wymieniać. Przejedź się rowerem, zobacz, czy biegi wchodzą płynnie. Zwróć też uwagę na opony i obręcze, te drugie nie powinny być zniekształcone, ponieważ jest spore ryzyko, że nie będzie można ich wycentrować. Ważny jest też stan wizualny, ponieważ sporo mówi o tym, jak intensywnie rower był użytkowany.

3 Comments

  • Sitab

    Czyli prawdopodobnie miałem okazję do skorzystania z zakupu kradzionego roweru… Na szczęście nie zrobiłem tego – to wyglądało zbyt pięknie. Dobry poradnik, dzięki!

    13 maja 2021 at 09:50
  • Laurencjusz

    Dla mnie rower używany to dobry pomysł, bo się na tym nie znam. Jeśli kupuję od osoby, która zna się na rzeczy, ale już po prostu nie korzysta z roweru, mam większą szansę, że wszystko będzie dobrze ustawione!

    30 stycznia 2023 at 07:16
    • Adam

      Kupowanie używanego roweru na portalu aukcyjnym to duże ryzyko, że kupi się rower kradziony… Jeśli używany to raczej tylko z serwisu rowerowego, który został po prostu ponownie naprawiony 😉

      24 marca 2023 at 13:00
dodaj komentarz