Rower górski

Trasy rowerowe w Beskidach. Jaki rower na jakie trasy? Jakie rowery możesz wypożyczyć?

Znudziły ci się pobliskie trasy rowerowe i chciałbyś spróbować czegoś nowego? A może regularnie jeździsz na rowerze po górach i chcesz dostarczyć sobie nowych emocji? Sprawdzamy dla ciebie, jakie są trasy rowerowe w Beskidach i podpowiadamy, co zrobić, gdy… nie masz roweru lub możliwości przewiezienia go autem.

Trasy rowerowe w Beskidach

Zaczynamy od bardzo dobrej wiadomości – w Beskidach znajdziesz wiele różnorodnych tras rowerowych, zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych. Trasy rowerowe w Szczyrku z podziałem wg umiejętności rowerzysty wymienia i opisuje trip2bike.pl, znajdziesz tam m.in. informacje o długości trasy, a także rodzaju nawierzchni (ścieżki utwardzane czy naturalne, przeszkody).

Dla tych, którzy mają doświadczenie w takich wyprawach, proponujemy Enduro Trails w Bielsko-Białej, gdzie nachylenie sięga nawet 20% na najtrudniejszych odcinkach. Oprócz tego sprawdź trasy rowerowe, które powstały w ramach projektu MTB Beskidy.

To były trasy dla bardziej zaawansowanych, dlatego teraz mamy coś dla początkujących i średniozaawansowanych, czyli propozycje wycieczek krajoznawczych. Pierwszą z nich jest Wiślana Trasa Rowerowa, zlokalizowana pomiędzy Skoczowem, Ustroniem a Wisłą.

Ponadto rowerzyści upodobali sobie wąską, asfaltową drogę, która biegnie z Kubalonki do Stecówki. Warto wybrać się także w okolice Zawoji, choć tam warunki mogą być już nieco trudniejsze. Na koniec polecamy jeszcze trasę Ustroń – Wisła – Żywiec, chociaż ostrzegamy, że ma ona prawie 94 km długości. Jeśli nie masz doświadczenia w jeździe po górach, to lepiej się na nią nie wybierać, gdy dzień lub dwa dni wcześniej mocno padało, ponieważ mogą pojawić się trudności podczas jazdy po śliskich kamieniach.

Jaki rower na trasy górskie?

Gdy wybierasz się na górską trasę rowerową, nie bez znaczenia jest to, jakim sprzętem pojedziesz. I choć pewnie się domyślasz, że rower miejski nie jest dobrym wyborem, to zapewne nie zdajesz sobie sprawy z możliwości. Dlatego pokrótce przedstawimy, jaki rower na górskie trasy.

Dla rowerzystów-amatorów proponujemy rower górski, trekkingowy lub crossowy. Rowery górskie charakteryzują się szerokimi oponami, które umożliwiają jazdę w terenie, po nierównościach. Są tak skonstruowane, aby ułatwiać podjeżdżanie.

Na łatwiejsze, turystyczne wyjazdy dobrym wyborem jest rower trekkingowy. Ma węższe opony, które zapewniają wyższy komfort jazdy po asfalcie, a oprócz tego dodatkowe wyposażenie, takie jak błotniki, bagażnik oraz stopka. Pozycja jazdy na nim jest zdecydowanie najwygodniejsza.

Rower crossowy, to na pierwszy rzut oka trekking bez akcesoriów. To uniwersalny wybór pomiędzy rowerem górskim a trekkingowym, który sprawdzi się zarówno podczas jazdy po asfalcie, jak i po niewymagającym gruncie.

Wypożyczalnia rowerów w górach

Często ograniczeniem podczas takich wypraw jest konieczność przewiezienie roweru autem, co wymaga posiadania specjalnego bagażnika. Ponadto ci, którzy jeżdżą sporadycznie, rekreacyjnie, mogą… roweru nie mieć. Ale jak już na początku sygnalizowaliśmy, jest możliwość wypożyczenia jednośladu. Takie wypożyczalnie znajdują się w największych miastach Beskidu, np. w Szczyrku.

Najczęściej są w nich do dyspozycji rowery górskie, elektryczne oraz dziecięce, wszystkie z pełnym wyposażeniem. A jaki jest tego koszt? W zależności od typu i modelu wypożyczenie roweru na cały dzień może kosztować od 50 do 200 zł (najwięcej płaci się za rowery elektryczne).

4 Comments

  • B-bike

    Przekonałeś mnie – jadę na wyprawę rowerową w Beskidy!

    27 kwietnia 2020 at 23:05
    • Krzysztof Skok
      Krzysztof Skok

      Cieszę się. Fajnych górek!

      5 maja 2020 at 18:12
  • Marcin

    Szukam tras na rower trekkingowy w okolicy, tak do 100 km, pomożesz?

    18 maja 2021 at 20:34
    • Krzysztof Skok
      Krzysztof Skok

      a dokładnie skąd chcesz ruszać?

      29 czerwca 2021 at 20:59
dodaj komentarz