Mirsk – zabytki, historia i ciekawe informacje
Cisza i spokój na łonie natury, a do tego przepiękna, historyczna architektura miasta i niewielu turystów… Brzmi jak idealny plan na weekend, prawda? Sprawdź atrakcje turystyczne miasta Mirsk i wybierz się na rower nieopodal granicy polsko-czeskiej.
Mirsk – historia i ciekawostki
Mirsk to malownicze miasto położone na Dolnym Śląsku, niedaleko Gór Izerskich. Jego historia sięga XII wieku, kiedy to właściciele Zamku Czocha założyli tam swój folwark. Pierwszym wójtem Mirska był Bernard Rym, w którego herbie znajdowała się sowa – stąd też pierwotna nazwa tego miasta to Sowia Wieś. Co ciekawe, Mirsk nie posiadał murów obronnych, a mimo to miasto dobrze radziło sobie podczas najazdów. Zwykle w jego obronie stawały siły załóg okolicznych zamków (Czocha, Gryf i Świecie).
Mirsk był ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego i to jemu zawdzięcza swój największy rozwój. Wytwarzane tam pończochy wysyłane były w XVIII wieku nawet do Ameryki. W tym mieście zajmowano się również szlifierstwem drogich kamieni i szkła. A jak wygląda dzisiaj Mirsk? I co warto tam zobaczyć?
Mirsk – co zobaczyć?
Mirsk to przede wszystkim malownicze miasto o zabytkowym charakterze, w jego centrum można podziwiać urokliwe kamieniczki z XVIII i XIX wieku, a także okazały ratusz. W mieście znajduje się również budynek starego browaru, dawny młyn gospodarczy oraz liczne parki i aleje. Turyści chętnie zwiedzają również południowo-zachodnią część Mirska, gdzie w starej wieży ciśnień znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać przepiękne Góry i Przedgórze Izerskie. W tym mieście znajduje się też kościół i kaplica cmentarna wpisane na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Jednak Mirsk to przede wszystkim świetne miejsce na wypoczynek, nie brakuje tu szlaków rowerowych, pieszych, a nawet kajakowych. To miejsce szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom agroturystyki, a także osobom, które chcą wypocząć z dala od tłumów turystów. Pasma Gór Izerskich to jedne z niewielu miejsc, gdzie nie ma aż tak wielu przyjezdnych i można się wyciszyć. Ponadto Mirsk posiada również świetną bazę noclegową, można tu znaleźć dużo tańsze noclegi niż w okolicznych miejscowościach uzdrowiskowych. Na szczególną uwagę zasługują pokoje gościnne Gajowe Zacisze oraz Osada Jeździecka BATA, gdzie można wypocząć w towarzystwie koni.
Mirsk to miejscowość atrakcyjna nie tylko ze względu na turystykę rowerową czy pieszą, ale również narciarską. To miasto najczęściej odwiedzane jest zimą, ponieważ Góry Izerskie posiadają znakomite warunki do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego.
Okolice miasta Mirsk
Na uwagę zasługuje nie tylko samo miasto Mirsk, ale również cała gmina, która rozciąga się przy trasie wiodącej do popularnego Świeradowa-Zdroju i Szklarskiej Poręby. Odwiedzając to miasto, warto zahaczyć również o Geopark w Krobicy, czyli podziemne przejście Śladami dawnego górnictwa kruszców. Ciekawą atrakcją jest również historyczny Zamek Czocha, a także Kolej Gondolowa w Świeradowie-Zdroju.
Tak potwierdzam! Pasma Gór Izerskich jest naprawdę wart zobaczenia! Poza tym bardzo ciekawe te przytoczone historie 🙂