Atrakcje Żuław, Warmii i Mazur

Michała Archanioła z XIV wieku oraz z tego okresu mury miejskie. W okolicy znajduje się sporo ładnych kamieniczek z XIX wieku….Z zewnątrz można zobaczyć kościół poewangelicki z XIX wieku.

Mirsk – zabytki, historia i ciekawe informacje

Jego historia sięga XII wieku, kiedy to właściciele Zamku Czocha założyli tam swój folwark….Mirsk to przede wszystkim malownicze miasto o zabytkowym charakterze, w jego centrum można podziwiać urokliwe kamieniczki z XVIII i XIX wieku, a także okazały ratusz.

11.05.2008r. – 34. dzień wyprawy

Na zewnątrz bardzo okazale prezentowały się stare mury, natomiast środek to zabudowa raczej z XIX wieku – jak dla mnie nie pasująca do murów….Obok wejścia rzucała się w oczy wystawa sprzętu wojennego z pierwszej połowy XX wieku. Wracając zauważyłem, że jest jeszcze 19 stopni ciepła, a była akurat 20.00.

Bergen – skandynawski weekend

Krzyża, bramę miejską z XVII wieku, ratusz, katedrę św. Olafa oraz liczne kościoły w stylu renesansowym i romańskim….Kolorowe drewniane domy nad nadbrzeżem portowym pochodzą w większości z okresu XV, XVI i XVII wieku (dwupiętrowe domy o wąskich fasadach zwróconych ku wodzie).

18. dzień wyprawy Bałkany 2010 – 11.11.2010

Wymieniam walutę (1EUR = 267 HUF) oraz zwiedzam dwa forty wybudowane w XIX wieku – Monstori i Igmandi.

14-15. dzień wyprawy Bałkany 2010 – 28-29.10.2010

Ok. 11.00 docieram do położonej tuż za granicą Bratysławy Marianki, czyli najstarszego na Słowacji miejsca pielgrzymkowego (najprawdopodobniej z XIII wieku).

3.05.2008r. – 26. dzień wyprawy

Najpierw było Centrum Tuły, którego wizytówką jest Kreml (nasz zamek) z dziewięcioma basztami, wybudowany na początku XVI wieku.

10.06.2008r. – 64. dzień wyprawy

Ich rodziny pochodzą z rejonów Wietebska, a w te rejony sprowadziły się na początku XX wieku, skuszone obietnicami, że tu ziemia leży odłogiem i wystarczy ją tylko brać ile się

1.07.2008r. – 85. dzień wyprawy

Darhan jest niewielkim miasteczkiem (jak na nasze realia) i stosunkowo nowym, poniewaz zostalo wybudowane „w polu” w drugiej polowie XX wieku.

Syberia 2013 – eliminacje

Jej mieszkańcy przybyli tam DOBROWOLNIE na początku XX wieku ze Śląska. Obiecywano im żyzne ziemie, a na miejscu zastali tajgę i 30 rubli od Cara na początek!

I po wyprawie – żegnaj Syberio!

Różnimy się wiekiem, upodobaniami, podejściem do wielu spraw, ale łączył nas cel.

Republika Naddniestrzańska – państwo, którego nie ma

nadkładam kilka kilometrów, aby dotrzeć do bardzo ładnej besarabskiej wioski Căpriana, podobnie jak imponujący, znajdujący się za nią Monaster Căpriana (zespół klasztorny z XV wieku